32° Açık

Gökbel coşkusu 70 bin kişilik tarihi rekor ile başladı

2021 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından ‘Somut Olmayan Kültürel Miras Envanteri’ne giren Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri binlerce vatandaşın katılımıyla başladı. Offroad’dan lunaparka kadar birbirinden farklı onlarca etkinliğin düzenlendiği festival alanı gün boyunca ziyaretçi akınına uğradı. İlk gününde yaklaşık 70 bin kişiyi ağırlayan Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri, Ayşe Dinçer ve […]
Gündem - 14 Ağustos 2023 11:47 A A
Google News

2021 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından ‘Somut Olmayan Kültürel Miras Envanteri’ne giren Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri binlerce vatandaşın katılımıyla başladı. Offroad’dan lunaparka kadar birbirinden farklı onlarca etkinliğin düzenlendiği festival alanı gün boyunca ziyaretçi akınına uğradı. İlk gününde yaklaşık 70 bin kişiyi ağırlayan Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri, Ayşe Dinçer ve Sibel Can konserleriyle de katılımcılara unutulmaz bir açılış gecesi yaşattı.

GÖKBEL FESTİVALİNE YOĞUN İLGİ

 1. Geleneksel Gökbel Yaylası Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin açılış organizasyonuna Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Meclis Üyeleri, muhtarlar, Siyasi Parti ve STK temsilcileri, Alanya protokolü ve onbinlerce vatandaş katıldı. Halk konserlerinden önce Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Gökbel Meydanı’nı dolduran kalabalığa seslendi. Başkan Yücel alanı dolduran binlerce vatandaşa hitaben Gökbel Festivali’nin açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

BAŞKAN YÜCEL: “GÖKBEL ALANYA’NIN VE TÜRKİYE’NİN BİR MARKASIDIR”

Konuşmasına 100. yaşını kutlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve vatanımızın bölünmez bütünlüğü, birliği ve dirliği için şahadet şerbeti içen tüm şehitleri anarak başlayan Başkan Yücel, “Türk’ün Ata sporu, dünyanın en eski spor dallarından biri olan Yağlı Güreşleri, 19 yıldır Gökbel’de yaşatıyoruz. Kestel Belediye Başkanlığımın birinci yılında başlattığımız Gökbel Güreş Festivali, sizlerin desteği ile her yıl katlanarak büyüdü ve bu günlere geldi. UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi Türkiye Ulusal Envanterine giren Gökbel Güreşleri Alanya’nın ve Türkiye’nin bir markasıdır, bir değeridir” dedi.

“GÖKBEL GÜREŞLERİ YÜZLERCE YIL DEVAM EDECEKTİR”

“Gökbel Yağlı güreşlerimizin yaşatılması ve gelecek nesillere taşınması bizler için çok değerlidir” diyen Başkan Yücel, “Bizler bu konuda tüm gayreti gösteriyoruz. İnanıyorum ki Türk’ün cesaretinin ve asaletinin sergilendiği, Türkiye’nin en önemli başpehlivanlarının kol bağladığı Gökbel Güreşleri, ağasıyla, pehlivanıyla, birbirinden güzel etkinlikleriyle, altın kemeriyle, seyircisi, cazgırı, davulcusuyla inşallah yüzlerce yıl devam edecektir. Yarın Gökbel Er Meydanında, tarihi Kırkpınar’ın bu yılki altın kemerli başpehlivanı Antalyalı güreşçimiz Yusuf Can Zeybek başta olmak üzere, ellinin üzerinde başpehlivan ve yaklaşık bin güreşçi kol bağlayacak. Türkiye’nin en iyi pehlivanlarının kıran kırana mücadelesini hep birlikte izleyeceğiz” diye konuştu.

“ŞİMDİYE KADAR TÜM VAKTİMİZİ VE ENERJİMİZİ ÇALIŞMAYA VE ESER ÜRETMEYE AYIRDIK”

“Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri için 19 yıl önce bu günleri hayal bile edemezdik” ifadelerini kullanan Başkan Yücel, “Şüphesiz ki, her yıl kilometrelerce yoldan yaylaların yaylası Gökbel’e gelerek, muhteşem bir kalabalık ve coşku oluşturan sizlerin desteği ve ilgisiyle bugünlere geldik. Sizler her zaman bize destek verdiniz, bağrınıza bastınız, yıllardır hep birlikte aynı yolda yürüyoruz. Bu güzel yol arkadaşlığınız için, sevginiz, güveniniz ve desteğiniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Biz, bugüne kadar tüm vaktimizi ve enerjimizi çalışmaya, eser üretmeye ve sizlere en iyi şekilde hizmet etmeye ayırdık” şeklinde konuştu.

“ALANYA’NIN TÜM HAYALLERİ BİZİMLE GERÇEK OLDU”

Alanya merkezde, eğitimden sağlığa, spordan sosyal projelere kadar bir çok dev eseri hizmete kazandırdıklarını belirten Başkan Yücel, “Alanya’nın 37 yıllık hayali teleferiği gerçeğe dönüştürdük. Şimdi yıllardır Alanya’nın kanayan yarası olan, her seçimde her belediye başkanının proje kitapçığında yer alan Cuma Pazarı projesini yapıyoruz. Kapalı Pazar Alanı, Otopark kısmı tamamlandı, inşallah Sinema ve Diğital Kütüphane kısmını da en kısa zamanda tamamlayıp sizlerin hizmetine sunacağız.

EĞİTİMDE HİÇBİR BELEDİYENİN YAPAMADIĞINI YAPTIK

Eğitimde, hiçbir belediyenin yapamadığını yaptık. Oba Kız Yurdunu, Fahri Gürses Etüt Merkezini, Payallar’da Şehit Aybüke Öğretmen Etüt Merkezini, Oba’da Rüya İpekten ve Saadet Çelik Çocuk Akademisi ve Kreşini hizmete açtık. Mahmutlar Hanife Cebeci Kreş ve Gündüz Bakım Evinin, Mahmutlar Etüt Merkezinin de inşaatları hızla devam ediyor. Önümüzdeki eğitim dönemine yetiştirmeye çalışacağız. Kestel’de Sultan Alparslan Anadolu Lisesi, Payallarda Çok Programlı Anadolu Lisesi, Avsallar’da 100. Yıl Ortaokulu ve Anaokulu olmak üzere 3 okulu sıfırdan inşa ederek öğrencilerimizin hizmetine sunduk.

7 SAĞLIK OCAĞINI HİZMETE AÇTIK, 8′.SİNİN TEMELİNİ ATTIK

Sağlık’ta, doğu bölgemize kazandırdığımız Çayarası Sağlık Ocağı doktoruyla, hemşiresi ile ambulansı ile yıllardır bölgemize hizmet veriyor. Geçtiğimiz hafta sonu söz verdiğimiz gibi Eğrigöl’de dört dörtlük bir sağlık ocağını daha hizmete açtık. Batı bölgemizin yaylalarında yaşayan vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Şimdiye dek 7 sağlık ocağı yaptık, 8’incisinin de temelini attık.

SPOR YATIRIMLARI İLE BÖLGEDE TEKİZ

Sporda, sporun başkenti Alanya’ya yakışır spor tesislerini kentimize kazandırıyoruz. Oba’da Kapalı Spor Salonu ve Yarı Olimpik Yüzme Havuzumuzun inşaatı bitmek üzere. Konaklı Mahallemize bölgenin en kapsamlı spor tesisinin temelini attık. Konaklı Spor Kompleksimiz, takım kampından, konaklama tesisine, atletizm parkurlarından veledroma kadar 18 ayrı branşta Türk sporunun gelişmesine ve spor turizmine hizmet verecek. Aynı zamanda Zimbitlik Mevki’ne yeni bir spor salonu daha kazandırdık. Geleceğimiz, yarınlarımız çocuklarımız ve gençlerimiz için daha çok spor ve sosyal alanlar oluşturmaya devam edeceğiz.

Sosyal alanlarda, geçtiğimiz dönemde Alanyamıza Devlet Bahçeli Yaşam Alanı’nı kazandırmıştık. Bu dönemimizde de Kızılalan Mevki’nde bölgede bir ilk olacak Macera Parkının yapımını tamamladık. İhale sürecinden sonra hizmete açacağız. Dönemimizde 172 park yaparak Alanya’nın her mahallesini park ve sosyal alanlarla buluşturduk. Bisiklet yolları, prestij caddeleri ve sahil düzenleme çalışmalarımızla kentimize değer kazandırıyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÜRETEN, ÜRETTİKÇE KENDİ KENDİNE YETEN BİR BELEDİYE OLDUK”

Alanya’ya katma değer sağlayacak, Alanya Belediyesi’ni güçlendirecek projeleri hayata geçirdiklerini söyleyen Başkan Yücel, “Üretken Belediyecilik anlayışımızla Alanyamızın değerine değer katacak Alaiye Su markasını oluşturduk. Su Fabrikamızın yanı sıra Beton Fabrikamız, Asfalt Plentimiz ve Maden Ocağımız, Güneş Enerji Santrallerimiz ve bitki seralarımızla kendi üretimimizi kendimiz yapıyoruz. Güçlü araç filomuz, nitelikli personelimizle Alanyanın her bölgesine, en ücra noktasına kadar hizmetlerimizi götürüyoruz. Bu gün burada ne kadar özetlemeye çalışırsak çalışalım, Alanyamıza, anlatması saatlere, günlere sığmayacak eser ve hizmetler kazandırdık. Eskilerin dediği gibi, “eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.”

“ÇİRKİN SİYASET YAPMADIK, KENDİMİZE YAKIŞANI YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Konuşmaktan değil üretmekten yana bir politika izlediklerini, her dönem eserleriyle konuştuklarını söyleyen Başkan Yücel, “Biz hep eserlerimizle konuştuk. Hep hizmetlerimizi anlattık. Siyasi ayrımcılığa, çirkin siyasete girmedik. bundan sonra da kendimize yakışanı yapmaya devam edeceğiz. Hiçbir eseri, hiçbir projesi olmayanların, bu memlekete bir çivi bile çakmayanların yaptığı gibi boş boş konuşmadık. Onlar gibi, dedikoduyla, iftirayla, sanal gündemlerle, yalan haberlerle oyalanıp durmadık.

HER ZAMAN TAKLİT EDİLEN, ÖRNEK ALINAN OLDUK

Taklitle, başkalarının yaptıkları üzerinden bir yere gelmeye çalışmadık. Biz, hep taklit edilen olduk, ülke çapında örnek alınan işlere imza attık. Alanya Belediyesi olarak, en iyi kurumsallaşan, en iyi yapılanan ve en büyük bütçeye sahip belediye olduk. Artık Alanya Belediyesi, bazılarının hayallerini bile kuramadığı eserleri gerçeğe dönüştüren bir belediyedir. İşte biz bunu başardık. Biz bunu sizlerle başardık. Hepiniz Sağolun varolun” dedi.

“HER ŞEYİ ÖNCE ALLAH RIZASI SONRADA SİZLERİN RIZASI İÇİN YAPTIK”

19 yıllık görev süresince halka hizmeti Hak’ka hizmet olarak gördüklerini söyleyen Başkan Yücel, “Fırat nehri kenarında bir koyun kaybolsa, korkarım ki kıyamet gününde onun bile hesabı bizden sorulur!’ diyen Hz. Ömer’i kendimize şiar edindik. Alanya’nın en ücra köşesinde yaşayan tek bir insan olsa bile O’nun elini öptük, halini sorduk, derdini dinledik. Yarasına merhem olmaya çalıştık. Bir yandan eserler üretirken bir yandan da vatandaşlarımızla gönül bağımızı hiç koparmadık. Biz, yaptığımız her şeyi öncelikle Allah rızası için, sonra da insanlarımızın rızasını, hayır dualarını alabilmek için yaptık. Bizim için en büyük hizmet halkımızın gönlünde yer edinebilmektir. Büyüklerimizin duası, yol arkadaşlarımızın azmiyle, sizlerin sevgisiyle bu günlere geldik, biz sizlerle var olduk” dedi.

Alanya’yı ve Alanyalıları mahcup etmemek adına gece gündüz çalıştıklarını söyleyen Başkan Yücel, Cumhur İttifakı Belediye Başkanı olarak görev yaptığım bu süreçte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, ‘Önce Ülkem ve Milletim Sonra Partim ve ben” diyen liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’ye, değerli AK Parti teşkilatlarına, Partimin tüm kademelerine, meclis üyelerime, belediye personelime, 19 yıldır bizimle mücadele eden isimsiz birer kahraman olan ekibime ve her zaman sevgisini ve desteğini arkamda hissettiğim Alanya halkına sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

SİZLERLE YENİDEN YENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPIYORUZ DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR

Artık, sizlerle yeniden yeni bir başlangıç yapıyoruz. Hedeflerimiz, ideallerimiz ve daha yapacak çok işimiz var. Her zaman bana olan sevginize ve güveninize layık olmaya gayret ettim, bundan sonra da çizgimizden, duruşumuzdan taviz vermeden, samimiyetten, mütevazilikten ayrılmadan aynı hız ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Bizlere güvenen, bizleri seven, bizlerin arkasında duran gönül dostlarımızı hiçbir zaman mahcup etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz. Memleketimi çok seviyorum, vatanımı çok seviyorum Alanyamızı çok seviyorum. Sizlere hizmet etmeyi, vatanıma milletime faydalı olmayı daha çok seviyorum” diye konuştu.

AYŞE DİNÇER’DEN MUHTEŞEM KONSER

Başkan Yücel’in konuşmasının ardından sahneye ilk olarak ünlü sanatçı Ayşe Dinçer çıktı. Seslendirdiği oyun havalarıyla alanda bulunan vatandaşları adeta coşturan Dinçer, sahne performansıyla da uzun süre alkışlandı. Konserinin ardından Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, ünlü sanatçı Ayşe Dinçer’e çiçek ve günün anlam ve önemine binaen hediye verdi.

SİBEL CAN MEST ETTİ GÖKBEL ALKIŞLARLA İNLEDİ

Ayşe Dinçer’in ardından Arabesk-Pop müziğin efsanevi isimlerinden Sibel Can sahneye çıktı. En sevilen parçalarını alanı dolduran onbinler için seslendiren Sibel Can, vatandaşları sesi ve sahne performansıyla mest etti. Alanyalılara unutulmaz bir Gökbel gecesi yaşatan Sibel Can, şarkılarına durmadan eşlik eden vatandaşlar tarafından uzun süre ayakta alkışlandı. Performansının ardından Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Sibel Can’a çiçek, üzerine resiminin işlendiği Alanya’ya özgü su kabağı, ipek işleme çeyiz örtüsü ve Alanya’da yetişen tropikal bitkilerin bulunduğu bir meyve sepeti hediye etti. Sibel Can da uzun zamandır böylesine canlı ve heyecanlı bir kalabalık vermediğini belirterek gülen insanlarla dolu bir şehir inşa ettiği için Başkan Yücel’e teşekkür etti. Başkan Yücel de ünlü sanatçıya, “daha önce Gökbel’de rekor kırmıştınız, bugün kendi rekorunuzu tekrar kendiniz kırdınız. Gökbel’de şu an tarihi bir kalabalığa şahitlik ediyor. Size teşekkür ederim” dedi.

Bu haber 64 kez okundu.
Gündem - 11:47 A A

Etiketler:   •   • 

BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

HAVA DURUMU

20 Temmuz 2024 CUMARTESİ
31°
 • PAZ 34.9°
 • PTS 32.9°
 • SAL 30.6°

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  Alanya’da havuz başında düşen kadın ağır yaralandı
  Olay Avsallar Mahallesi’nde meydana geldi. S.M. (66) oturduğu sitenin havuz bölümünde yerlerin ıslak olmasından dolayı dengesini kaybederek düştü. S.M.’nin düştüğünü gören komşuları durumu 112 Acil Çağrı Merkezine bildirdi. İhbar üzerine gelen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırılan kadının sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.  Jandarma olayla ilgili inceleme başlattı. 
 • 02
  Alanya’da 35 yaşındaki doktor kalbine yenildi
  Alanya Cikcilli Aile Sağlığı Merkezi’nde Aile Hekimi olarak görev yapan 35 yaşındaki Dr. Uğur Aktaş evinde kalp krizi geçirdi. Aile tarafından çağırılan ambulans ile Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Aktaş burada doktorların yaptığı tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.  Aktaş’ın cenazesinin yarın memleketi Malatya’da toprağa verileceği örenildi. ALANYA EAH’DEN TAZİYE MESAJI Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetimi […]
 • 03
  Alanyalı başkandan hırsızlara 1 Ağustos uyarısı
  Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, 1 Ağustos’ta avokado hasadına başlanacağını açıklayarak üreticilerden erken hasat yapmamasını istedi. 2024-2025 yılı avokado hasat döneminin yavaş yavaş yaklaştığını ifade eden Sevilgen, “Erkenci diye bildiğimiz Clifton cinsi avokadoların hasadına 1 Ağustos itibariyle eğer ki büyüklükleri 200-220 gram ve üstü ise başlayabiliriz. Burada en büyük görev üreticilere düşmekte. Kesinlikle […]
 • 04
  CHP’de Onur Yönet adaylığını açıkladı
  CHP’li Onur Yönet Alanya Gençlik Kolları Başkanlığı için adaylığını açıkladı. Parti binasındaki adaylık açıklamasına CHP Alanya İlçe Başkanı Bülent Kandemir, İlçe Yönetim Kurulu üyeleri ile partililer katıldı. Partililere önce hitap eden Kandemir, “Geçtiğimiz ay kadın kolları seçimini tamamladık. Umut ediyoruz ki CHP bu yarışlardan güçlü olarak çıkacak. Birlik beraberlik içerisinde de ülkemizi bu ucube yönetimden […]
 • 05
  İşte Alanya’daki 15 Temmuz programı!
  Alanya Kaymakamlığı tarafından hazırlanan anma programı kapsamında 14 Temmz pazar (yarın) günü öğle namazı öncesi, Emine Özmüftüoğlu Cami’nde şehitlerimizin ruhu için Mevlid-i Şerifler okutulacak. Okunan Hatm-i Şeriflerin duasının yapılmasının ardından katılımcılara çeşitli ikramda bulunulacak. Program 15 Temmuz Pazartesi günü saat 14.00’’de Garnizon Şehitliği ziyareti ile devam edecek. Saat 18.00’de ise İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün […]
 • 06
  Alanya’da otomobil ile kamyonet çarpıştı: 2 yaralı
  Kaza Mahmutlar Mahallesi 104 nolu sokakta meydana geldi. N.B. idaresindeki 07 AHA 08 plakalı otomobil ile N.G. kontrolündeki kamyonet ile çarpıştı. Kazada otomobilde yolcu olarak bulunan F.Y. ve Z.B.B. yaralandı. Kazayı gören çevredeki vatandaşlar durumu 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirdi. İhbar üzerine bölgeye ambulans ve jandarma sevk edildi. Sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından yaralılar ambulans […]
 • 07
  Mahmutlar’ın yeni lezzet durağı ‘CK Burger & Cafe’
  İşletmeciliğini Kemal Türkoğlu’nun yaptığı CK Burger & Cafe Mahmutlar Mahallesi’nde açıldı. Birbirinden lezzetli çok sayıda farklı çeşiti bulunan hamburger menülerinin olduğu mekanın açılışına katılım oldukça yoğun oldu. Okunan duanın ardından açılış kurdelesini Alanya Pansiyoncular ve Lokantacılar Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci ile birlikte katılımcılar kesti. Açılışın ardından CK Burger lezzetlerini tadan katılımcılar hamburgerlere tam not verdi.  Mahmutlar Mahallesi İtfaiye yanında […]
 • 08
  Alanya’da ticari taksi ile motosiklet çarpıştı: 1 ağır yaralı
  Kaza Konaklı Mahallesi’nde meydana geldi. Rus uyruklu M.G idaresindeki 07 NAGZ 535 plakalı motosiklet ile A.K.E. kontrolündeki 07 H 0464  plakalı ticari taksi çarpıştı. Çarpışmanın şiddetiyle motosiklet sürücüsü asfalta düşerek yaralandı. Kazayı gören çevredeki vatandaşlar durumu 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirdi. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekiplerince yaralı Rus sürücü ambulans ile hastaneye kaldırıldı. […]
 • 09
  Alanya'da 5 yaşındaki çocuk havuzda boğulma tehlikesi geçirdi
  Olay Konaklı Mahallesi’nde meydana geldi. Bir otelde ailesiyle tatil yapan A.A.İ. (5), annesiyle birlikte girdiği havuzda bir süre sonra çırpınmaya başladı. Çocuğun suya batıp çıktığını gören çevredekiler A.A.İ’yi havuzdan çıkardı. Vatandaşlar durumu 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirdi. İhbar üzerine bölgeye ambulans ve jandarma sevk edildi. Olay yerine gelen sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından hastaneye kaldırılan […]
 • 10
  Alanya’da alkolle birlikte ağrı kesici içen genç hastanelik oldu
  Olay Demirtaş Mahallesinde meydana geldi. A.B. (19) isimli genç girdiği bir anlık bunalım sonucunda alkolle birlikte ağrı kesici içerek intihara kalkıştı. Ailesi tarafından hastaneye kaldırılan gencin durumunun iyi olduğu öğrenildi.